Sešit Znovuzrození hrdinů DC

Rok vydání v CZ: 2018 | Počet stran: 80 |Doporučená cena: 99 Kč | Název originálu: DC Universe: Rebirth | Rok originálu: 2016

DC Universe: Rebirth

Tohle není batmanský komiks, i když se v něm Batman vyskytuje. Jde ale o úvodník k úplně nové kapitole DC vesmíru, takže přináší důležité změny i pro fandy netopýra. Restart v komiksovém světě není nic nového. V DC ho provedli od šedesátých let už čtyřikrát. Nyní to vypadá, že se v pozadí skrývá nejen natáhnutí nových čtenářů a korekce některých linek z NEW52, ale i snaha o propojení komiksového vesmíru DC se Strážci (Watchmeny). A nejspíš i příprava půdy pro vycházení dalších komiksů do budoucna, protože díky událostem zde popsaným se čas vrátí o 10 let a všechny postavy jsou tak dekádu mladší. Z toho je zřejmé, že vlastně nejde o restart, protože kontinuita zůstala částečně zachována. DC Rebirth, neboli Znovuzrození hrdinů DC, bylo spušněno v roce 2016 a přetnulo tak vydávání příběhů z posledního relaunche NEW52 běžícího od roku 2011. V tomto sešitu jsou vysvětleny některé podstatné zvraty a důsledky pro již proběhlé události, takže pro zasloužilé fanoušky a znalce DC bude tenhle sešit nutností, zatímco nováčky jen dokonale splete a možná i odradí svou zamotaností.

Stručně převyprávěno jde o to, že Wally West (druhý Flash) je následkem Bodu zvratu ztracen v mezeře mezi dimenzemi a uvězněn mimo prostor a čas. Jako jediný odsud vnímá záhadu ztráty 10 let napříč celým vesmírem. Wally se snaží vrátit na Zemi a kontaktovat své superhrdinské přátele, jenže se spíš náhodně objevuje u různých postav, které znal a nestíhá žádnou dostatečně varovat než opět sklouzává dál časoprostorem ke svému nebytí. Každou vteřinou v této realitě mu však vyprchávají vzpomínky na vesmír před Bodem zlomu.

Wally West se snaží varovat přátele až se nakonec téměř ztratí a splyne se Zdrojem rychlosti, kde by byl přeměněn na kinetickou energii a stal se palivem pro další generaci běžců. Na poslední chvíli si Barry vzpomene a zachytí ho před pádem Zdroje, který ho táhne přes protrhnutý čas. Tak jej zachrání Wally mu řekne, že když byl mimo čas, cítil tam ještě někoho. Někoho, kdo je pozoroval, i teď je pozoruje a čeká, aby mohl zaútočit.

Barry Allesn se v komiksu Flashpoint (u nás zatím nevyšel) snažil zastavit reverzního Flashe, který chtěl zabít jeho mámu. Tím však došlo k události zvané Bod zvratu, mocný a ničivý efekt motýlých křídel přepsal realitu. Barry a Batman (zde Thomas Wayne) zachránili vesmír (Thomas pak dal Barrymu dopis pro jeho syna Bruce z původní reality) a Barry zabránil sám sobě změnit minulost. Tomu všemu ale přihlížel někdo stojící mimo čas, někdo, kdo viděl, jak se historie rozpadla. A když se věci začali vracet zpátky, zaútočil a během obnovování časových os hrdinů jim sebral deset let. Z hrdinů byli opět nováčci, jejich vzájemné vazby byly oslabeny.

„Tajemství nespočívá v tom, že Bod zvratu změnil vesmír. Spočívá v tom, že to udělal někdo jiný. A ať už to byl kdokoli, pořád tam někde je“

Wally West, srt. 16

„Myslím, že nám ty roky sebral, aby nás oslabil.. je to někdo mocnější než reverzní Flash. Mocnější dokonce než Darkseid. Je to moc zvenku, se kterou jsme se dosud nesetkali“

Wally West, str. 59-60
znovuzrozeni hrdinu dc

Odznak, který najde Batman ve své Netopýří jeskyni je důležitým odkazem na Strážce. Není proto vyloučeno, že Dr, Manhattan a další Watchmani měli s událostmi Bodu zvratu neco společného. Něco přes šedesát stran komiksu na pozadí Wallyho mimodimenzionálního cestování vypráví střípky z osudů ještě dalších klíčových postav DC univerza, dobrých i zlých, starých i nových. Naznačují, co lze v nové sérii očekávat a přitom to zůstává chaotickou směsí útržků přikrytou tajemstvím. Proto může pro velmi znalé čtenáře fungovat, nicméně pro nováčky bude určitě jen obtížně nesrozumitelný. To trochu vylepšují závěrečné vysvětlivky, kde se některé minulé události a souvislosti popisují. Jako samostatný příběh díky skokovitosti tenhle sešit moc neobstojí, ale je jasné, že měl být hlavně upoutávkou podobnou traileru na novou řadu seriálu. Jen rychlými střihy, v nichž pozorní zachytí něco z chystaných událostí, ostatní jen stihnou postřehnout postavy, které se v sérii objeví.

Verdikt: 50 %

+ uvěřitelný restart
+ vysvětlivky na konci
+ propojení vesmíru s Watchmeny
+ super cena

– stejně je nutné znát pozadí
– nízký počet stran
– skokové vyprávění
– nováčky jen zmate

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *