Joker

Rok vydání v CZ: 2012 | Počet stran: 128 |Doporučená cena: 399 Kč | Název originálu: Joker | Rok originálu: 2008

Joker_Azzarello

Jokera pustili z Arkhamovy léčebny, a to je špatná zpráva hlavně pro ostatní lupmy, kteří si mezitím rozdělili jeho město. Král gothamských zločinců hodlá všem ukázat, že navzdory propouštěcím papírům prostě není mentálně úplně zdravý a s bláznem si není radno zahrávat. Komiks s jednoznačným názvem Joken nás provede špínou Gothamských ulic a zanechá díky působivému vizuálu celkem stísněný dojem.

Příběhem nás provází Johnny Frost, že nevíte, kdo to je? Nikdo, obyčejný zloduch už pětkrát zavřený a nyní opět na svobodě. Dělá Jokerovi řidiče a sní o životě mezi zločineckou smetánkou. Jízda po Gothamu má jasné zastávky, Joker potřebuje pár bouchačů a prachy. Začne od Killer Croca, ten je ochotný chytnout pod krkem kohokoli a k Jokerovi se raz dva přidá. Následuje odskočení do banky pro pár dolarů, které Pinguin dokáže díky špinavým kšeftům rychle rozmnožit. No a pak projížďka po středním managementu zločineckých bossů, kde to Joker pěkně pročistí.

Jediný, kdo mu nechce svoje rajóny pustit je Two-Face, kterému platí výpalné úplně všichni od stánkařů po luxusní restaurace. No a tak je konfrontace nevyhnutelná. Mihne se tu i Riddler, který pro Jokera sháněl něco speciálního a taky Harley, ale jen v miniroli tanečnice a Gorily se samopalem. Slyšíte dobře. Tahle křižácká výprava má přesně ten Jokerovsky bláznivě děsivý odstín chaosu.

„Joker měl hned lepší náladu, a to bylo dobře pro každýho. Uvědomil jsem si, že jeho nálada je jako počasí. Na každýho, koho se dotkla, měla takovej vemlouvavej účinek“

Johnny Frost, str. 73

Tentokrát ochránce Gothamu v kapuci nezavolá Jim Gordon, ale sám Harvy Dent, teda možná Two-Face, u něj člověk nikdy neví. A tak Netopýr rázně zakročí a na posledních dvou stranách se zničeho nic zjeví a Jokerovo řádění utne. Nakonec padají z gothamského mostu do řeky. No a náš řidič Johnny už chápe pořekadlo „čiň čertu dobře, peklem se ti odmění“. Ano, Joker ho už nemůže vystát, vyčte mu, že je mu zle z toho, jak nemá Johnny žádné kouzlo, jak je u něj všechno zřejmé, hloupé, nudné, předvídatelné, neuspokojivé a zřetelné. A to oproti šílenému klaunu Jokerovi skutečně je.

Tak jak to zhodnotit? Brian Azzarello je legenda, takže budu opatrný. Jízda je to slušná, tempo i vizuál perfektní, jen tomu nějak chybí pointa nebo nějaký příběh. Joker je venku z léčebny, zařádí si a pak přijde Batman a vybije mu zuby… a dál? Co se upřít nedá, je originální ztvárnění záporáků, jak Croc, tak Hádankář jsou tady styloví a neokoukaní. Zapojení Johnnyho do příběhu vyznívá tak, že takových pucfleků a padouchů nejnižší úrovně má Joker kolem sebe hromady a neváhá se jich bez sentimentu zbavit. Oni jsou jím naproti tomu tak fascinovaní a než se vzpamatují, už není cesty z kolotoče šílenství ven a vzdorovat Jokerovi je ještě nebezpečnější, než v jízdě pokračovat. Tohle napětí, kdy není snadné předvídat Jokorovo naladění ani reakci, je na komiksu asi to nejlepší hned za luxusní kresbou a barvami budujícími špinavou atmosféru.

Verdikt: 70 %

+ kresba
+ originální ztvárnění zloduchů

+ vytváření napětí

– příběh bez pointy
– Batman ex machina

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *