Batman: Ticho (souborné vydání)

Rok vydání v CZ: 2012 | Počet stran: 320 |Doporučená cena: 1490 Kč | Název originálu: Batman: Hush | Rok originálu: 2009

Batman Ticho

Dvoudílný Batman: Ticho vyšel i v limitované edici jako souborné vydání. Opravdu vysoká cena takového kousku jej předurčuje spíš pro sběratele, ale nákup obou dílů zvlášť v dotisku vyjde na třetinu. Tak či tak je cena vyvážena kvalitním obsahem a v souborné vydání i tloušťkou pod kterou už není radno usnout. Tomuto komiksu od autora jiných úspěšných dvojčísel Temné vítězství a Dlouhý Halloween podlehli snad všichni fandové Batmana a je proto dnes již kultovní záležitostí. Zdůvodnění není moc těžké, není mu co vytknout. Na víc než tři sta stranách se v pozadí postupně odvíjí příjemně ponurý, detektivní příběh zatímco fasádu tvoří akční scény s fajn atmosférou. Zároveň se neztrácí tempo, i když ke konci se můžou některé věci lehce překombinovat, jak už to u velkých vyprávění bývá. Ani velký rozsah a překroucená pointa však nevadí, prože book ani chvíli nenudí.

Zalíbit se musí každému, protože v tomhle komiksu se objeví snad všechny kladné i záporné postavy Gotham city, dokonce i Superman. Všechny odehrají svůj part v rozsáhlé hře. Loeb má už s batmanskými charaktery leccos za sebou a jsou viditelně zžití. Nejvíc prostoru z vedlejších postav dostala Catwoman. Jako Selina Kyleová se po Bruceově boku už nějakou dobu na veřejnosti objevuje, ale jako Catwoman nedá Batmanovi nic zadarmo. Jako každá kočka má svou hlavu. Nicméně se ukáže jako neocenitelná pomocnice, ať už jde o Poison Ivy, Thaliu al Ghul nebo Supermana. Po společném nahánění padouchů se i v profesním životě sblíží natolik, že se jí Batman někde ve dvou třetinách příběhu outcominguje jako Bruce Wayne.

„Vím, kdo jsi, Selino. Vím, kde žiješ. Co děláš za dne. Stejně jako ty vedu dvojí život. A chtěl bych, abys byla součástí obou“

Batman, str. 205

Správná atmosféra je u Batmana základ a tady se většina děje odehrává v noci a za deště, nebo alespoň v setmělém interiéru. Noční Gotham je vyveden zejména v modrých, zelených a červených barvách, což realistickou kresbu Jima Leeho posouvá zpět ke komiksové nadsázce. Například ženským hrdinkám a antihrdinkám to v této kresbě opravdu sluší, takže potěší, že se nešetří celostránkovými panely. Akčních scén se snad ani nejde dopočítat, pokud jsem si dobře všímal, tak zde Batman nepoužívá vybavení a řeší vše po staru na pěsti. Tento komiks ještě není tak drsný, jako některé pozdější kousky, nevidíme nikoho umláceného žěhličkou. Rozhodně se ale nedrží zpátky, Jokera spráská vydatně a s ostatními se taky nemaže. Sám t oostatně také málem nerozdýchá nebýt chirurga, dávného přítele Thomase Eliotta.

Příběh se točí kolem nového záporáka, muže v baloňáku s obvazy na hlavě, který v pozadí tahá za nitky a využívá běžné batmanovi protivníky. Nejlepšímu detektivu na světe začne být jejich chování divné. Odkdy má Killer Croc tak promyšlené zločiny? Loeb zkrátka píše vždycky detektivky, kde se věci teprve postupně odvíjí. V druhé půlce (dílu) začne vše ubíhat ještě rychleji. Zloduch se až příliš trefně dostává Batmanovi do hlavy a nutí ho k výčitkám svědomí. Za Barbaru Gordonovou, Sáru Essenovou (žena Jima Gordona), za Jasona Todda a nakonec i za to, co se stalo právě jemu.

Minulost u Batmana vždycky hraje roli, žádný jiný hrdina není tak definován minulostí, jako Batman. Záblesky z jeho dětství vidíme v retrospektivách s velmi zajímavou grafikou. Skládáme si tak pomalu dílky k sobě, až rozuzlení totožnosti toho, jenž se zve Ticho (Hush) není tak velkým překvapením. A s pomocníkem jako je Riddler neměl problém naplánovat vše k za studena servírované pomstě za dávnou bolest.

Tento komiks se jednoznačně povedl. Je možná na zvážení, zda tam museli být všichni a jestli nemělo být vypoinování přímočařejší. I kvalitní scénář se pak dostane do úzkých, jak to všechno ukočírovat. Baví nicméně slušně a že po vizuální stránce vypadá moc dobře je nesporné. Za plus lze přidat, že není nějak náročný na čtenáře, takže ho doporučuji i nováčkům. Je totiž psaný přístupně, postavy Batman trochu představí a uvede do souvislostí. I bez znalosti širšího pozadí se tak člověk neztratí a tím, že se tam objeví skoro všechny core postavy, je to na seznámení jako dělané. Pro své pevné místo v kánonu je přečtení tohoto díla stejně povinností.

Verdikt: 90 %

+ kresba ženských postav
+ slušně zvládnutý scénář
+ přístupné bez znalostí
+ detektivní postup vyprávění

– snaha dostat tam všechny
– nový záporák není tak zajímavý

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *