Batman: Temný rytíř #02: Kruh násilí

Rok vydání v CZ: 2014 | Počet stran: 160 |Doporučená cena: 399 Kč | Název originálu: Batman The Dark Knight #03: Cycle of Violence | Rok originálu: 2013

Batman: Temný rytíř #02: Kruh násilí

Tenhle book má nejspíš všechno, co lze od kvalitního Batmana očekávat. Děj v čele s šíleným doktorem Crainem je příjemně přímočarý a tragicky pochmurný. Navíc se dozvíme i něco z Batmanova mládí a smutnou pravdu o zabití jeho rodičů. Finchova kresba k tomuto Batmanovi sedí a je dobře, že zde dostává větší prostor, někdy dokonce stránkový i dvojstránkový.

Série Temný rytíř si vzala za cíl představit nám ty nejznámější batmaní záporáky a nahlédnout do jejich minulosti. A že pozadí Scarecrowa je docela síla. Batman ale nejprve musí zabránit jeho plánu zamořit celý Gotham novým supertoxinem strachu 451-A. Scarecrowův návrat do Gothamu má jasný rukopis. Nejprve se začnou ztrácet děti a ty, které pak vyděšené najdou, jsou jako bez duše. Scarecrowe na nich totiž provádí hrůzostrašné pokusy a vystavuje je děsuplným představám.

Můžeme se však divit, když sám Jonathan byl v dětství po úmrtí matky opakově otcem trýzněn tím, že jej zavíral do sklepa, kde byl vystavován strachu? Jeho otci šlo o syntetizování látky použitelné ve válce z potu vyděšených lidí. Scarecrowe se nyní snaží o to, aby vystavením strachu byli všichni od strachu osvobozeni. Proces habituace totiž znamená, že si na děsivé podněty člověk zvykne a přestane se jich bát. Násilí se tak točí v kruhu, jak je z názvu komiksu už každému jasné.

Toxinu je nakonec vystaven Jim Gordon i sám Batman poté, co padne do pasti. My jsme tak svědky jejich nejhrůznějších vidin. Jenže Batmanovu vycvičenou pevnou mysl nejde jen tak vyděsit, on jde všem děsům vstříc. Batman tak nad toxinem převládne, zachrání obyvatele už tradičně terorizovaného města a záporák dostane co proto. Batman zde jde až do krajnosti a je ochoten se obětovat pro záchranu panickou hrůzou zachvácených spoluobčanů.

Batman: Temný rytíř Kruh násilí

„Ber cos dostal. Ať je to tvoje. Běž k tomu, čeho se bojíš. Dokud to nezakřičí a nestáhne se“


Batman, str. 87

Poslední stránky se Scarecrowem naznačují, že ho čekají značně kruté chvíle. Uzavřené a přímočaré vyprávění těmto téměř samostaným komiksům svědčí. Na vyvrcholení miniodbočky s ukrajinskou klavíristkou si sice musíme počkat do následujícího dílu, ale jinak je všechno dotaženo do konce. Závěrečný sešit Perličky na dně se věnuje Brucovi před tím, než se stal Batmanem, hned poté, co vypátral vraha svých rodičů. Proč to Joe Chill udělal? Zabije jej? Každého příznivce Batmana doplnění střípků z hrdinovi historie jistě potěší.

Tři malé výtky, které ale dohromady nějak podstatně nesráží skvělý dojem, zmínit ale chci. Trochu zde chyběl závěrečný souboj, rozkopnuté dveře a zatčení to nenahradí. Dále Batmanovi můry po použití toxinu byly na člověka peroucího se s vnitřní temnotou a obavami trochu slabé. No a rozprášení své krve po gothamských ulicích je trochu nechutné nehledě na nutnou množstevní nedostatečnost. Jinak je to po všech stránkách skvělý komiks, který nelze než doporučit.

Verdikt: 90 %

+ kresba a temné barvy
+ tragické pozadí záporáka
+ krutý konec
+ odhalení vraha rodičů
– chybí větší souboje
– z děsů šlo vymáčknout víc

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *