Batman #04: Rok nula – Tajné město

Rok vydání v CZ: 2015 | Počet stran: 176 |Doporučená cena: 449 Kč | Název originálu: Batman #04: Zero Year – Secret City | Rok originálu: 2014

Rok nula - Tajné město

Snyder chtěl udělat oslnivý, pestrý a překvapivý nový origin Batmana. Stylem záměrně protikladné vyprávění k střízlivějšímu, ponurejšímu a pomalejšímu původnímu Roku jedna od Franka Millera. Již v zadání měl Snyder, že tento komiks bude troufalý, zábavný a rychlý, že bude moderním batmanovským zrodem pro novou generaci čtenářů. Povedlo se mu to?

Bruce se vrátil. V bytě v Uličce zločinu chce zůstat veřejnosti skrytý, jen tak se bude moci soustředit na Red Hoodův gang. Gang, který vydírá obyčejné obyvatele Gothamu tak dlouho, dokud si nenasadí červené masky a nepřidají se k němu. Než se stanou Red Hoody s přiděleným číslem. Alfréd je rád, že se Bruce vrátil, ale proč nechává odkaz Waynových hnít, proč se nevrátí do sídla rodičů? S tvrdohlavcem jako je on je těžké pořízení. Jenže i Bruceův strýček Phillip Kane potřebuje, aby Bruce Wayne vstal z mrtvých a pomohl zlepšit veřejný obraz jeho upadající společnosti. Neměl s tím ale chodit za Edwardem Nygmou, který na Bruce poštve Red Hooda a Phillipa prostě obejde. Gang Bruce v jeho bytě málem zabije a on se z posledních sil doplazí do Wayne Manor, kde jej Alfréd zachrání. Nastává přehodnocení.

Batman #04: Rok nula

Zdrcený Bruce chápe, že dosavadní pokusy se gangu postavit dopadly neslavně. Sice použil mnoho moderního vybavení z dílen Wayne Enterprises, ale maskovaný Hood byl o krok napřed. Když Bruce večer prochází opuštěným sídlem Waynových, najde „čarodějné oko“, přístroj, který kdysy vynalezl Lucius Fox pro záchranné sbory. Kouli, který zmapuje prostor kolem dokola. Když ji držel naposledy, byl malý, spustil ji do průrvy u domu těsně předtím, než do ní spadl. Těsně předtím, než se na něj vyřítili netopýři. A když ji dnes drží a jeskyně pod Wayne Manor se promítá po stěnách pracovny a velký netopýr přistane na bustě jeho otce, už začíná chápat, čím se musí stát.

„Otče..já selhávám. Myslel jsem, že vím, jak na to. Ale cestou jsem se ztratil..promrhal jsem to, co naše rodina vybudovala a své bitvy jsem bojoval nerozvážně a hloupě. Jak to mám dělat? Už nemůžu dál čekat. Ukaž mi to… Ano, rozumím. Ano otče. Stanu se netopýrem“

Bruce Wayne, str. 62

S Alfrédem vybudují Batcave a v obleku se stává Bruce konečně Batmanem, temným přízrakem, noční legendou, která starší členy gangu a postupně si je bere. Náhodné loupeže chemikálií mají jen zakrýt fakt, že gang plánuje v den výročí úmrtí Waynových zamořit město radioaktivní směsí toxického koktejlu, kterou míchají v A.C.E. Chemicals. V chemičce patřící do Kaneových závodů, od níž si vyžádá Bruce přístupy do systému od svého strýčka. Tady nás čeká první epický zápas Netopýra s kriminálníky, když v iluzi nahrané do noktovizorů vyrobených Waynovými podniky zachrání uneseného Bruce Wayna. V kritický okamžik zabrání Red Hoodovi jedna k vystřelení na Batmana Red Hood s číslem 347, strýc Phillip, čímž se vykoupí za svoje podlehnutí.

Co je ale důležitější, odehraje se tu snad nejdůležitější souboj v dějinách Gotham city. Na můstku nad chemickou lázní proti sobě stane Red Hood jedna s Batmanem, přičemž padouch nakonec do té zelené toxické břečky spadne. Je to konec? Ne, je to začátek, zrod Jokera i Batmana. V kádi nenajdou žádné tělo a muž, který byl podle členů gangu pod sleněnou maskou, Liam Distal, zloděj z Úžin, byl nalezen v barelu s louhem v zábavním parku. Louh zabrání přesné identifikaci i době smrti, takže Red Hoodem mohl být kdokoli. Ale byl Hood jedna tím, kdo spadnul do sloučeniny? Nebo se vyměnil se s někým na žebříku a utekl? Byl Red Hoodem poslední dny nebo týdny? Totožnost zůstává neznámá.

Batman Rok nula Tajné město

Snyder bruslí mezi již kanonickými danostmi (zejm. Kameňák Alana Moora), snaží se najít cestu v již vykolíkovaném prostoru a trochu si do legendy o zrodu Batmana ze své fantazie přidat. O tom přeci restart NEW52 byl. Nutno říct, že se mu to daří, je jistě schopným scénáristou. Příběh je napínavý právě tím, že řadu indicií už známe a nové s nadšením doplňujeme. Tím, že nestojí komiks samostatně, ale je součástí runu, vsouvá tam Scott Snyder další střípky, Riddlera, odkazy na minulé události. To příběh trochu tříští, ale hlavní linie drží celkem pevně v popředí.

Co je skutečně parádní, jsou závěrečné strany z mladých Bruceových let, kde se dozvídáme, jak se naučil mizet v provozu, vyrábět technická udělátka a bojovat tak, že děsí nepřátele. Místy to mělo zajímavé nápady, třeba rozhovor s Nygmou v egyptské deskové hře, bilboard z poražených Hoodů či výpadek elektřiny ve tvaru netopýra. Ale žádná husí kůže z gradace děje a mimořádného záporáka, ze stvoření hrdiny, který povstal. I když je Capullova kresba parádní, barvy to táhnou někam jinam. Tenhle komiks skutečně není temný, sluší mu to? Osobně mi pestré barvy v růžovém tónu moc neseděly. Tvůrci tak nejspíše dostáli předsevzetí, bude to komiks moderní a zábavný. Bruce je zde ještě mladý idealista, ne starý potemnělý válečný veterán, jak jej známe různých jiných sešitů. Celkově je to zajímavý, určitě nadprůměrný počin, který je pro fanoušky zkrátka nutné nějak strávit, i když to ještě není ten Batman, v jakého dozrává později.

Verdikt: 70 %

+ převyprávený origin
+ pokus o inovaci
+ rozpracování kánonu
+ scénáristicky zvládnuté

– snílkovský a mladý Batman
– chybí epičnost a silná gradace
– příliš barevné

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *