Batman: Rok jedna

Rok vydání v CZ: 2007 | Počet stran: 136 |Doporučená cena: 349 Kč | Název originálu: Batman: Year One | Rok originálu: 1987

Batman: Rok jedna

Téměř padesát let po vzniku Batmana dostal Frank Miller za úkol udělat novou verzi jeho zrodu. Nemělo však dojít k zásadnímu předělání jako u Wonder woman nebo Supermana, spíš k doplnění, rozšíření a s pomocí modernějších vyprávěcích technik k větší dramatizaci celého originu. A povedlo se mu to výborně. I když je dnes tento komiks z pohledu vizuálního zpracování a reálií poněkud zastaralý, síla vyprávění na základě povedeného scénáře tenhle neduh snadno překoná. Pro všechny fanoušky Batmana je tohle posvátné dílo, které redefinovalo Batmana a zahájilo jeho moderní éru.

Kdo by čekal nějaké velké superhrdinské třeštění, ten bude zklamán. Příběh se drží při zemi a spíš se blíží drsné detektivní krimi o zkorumpovaných policistech a boji se zločinem. Komiks má vlastně dvě hlavní postavy, které na prvních stranách přijíždějí do Gothamu. Jednou je Bruce Wayne, idealistický pětadvacetiletý milionář, druhou poručík Jim Gordon, poctivý policajt v prohnilém městě. Oba brzy poznávají, jak to v Gothamu chodí. Bruce vyrazí do ulic plných prostitutek a lumpů, přičemž první pokus hájit spravedlnost se mu moc nepovede. Na Gordona si počká parťák detektiv Flass i s ostatníma. Gordon se ale ukáže jako tvrďák, který se o sebe umí postarat. Střih a okno Bruceovy pracovny proráží netopýr a sedá si na bustu jeho otce, Bruce se rozhodne stát se Batmanem.

Dámy. Pánové. Dobře jste se najedli. Vyjídáte bohatství Gothamu. Jeho ducha. Vaše hostina je u konce. Od této chvíle nikdo z vás není v bezpečí

Batman, str. 38

Další den v Gothamu. Gordon navzdory policejní zásahovce zachrání rukojmí, zatímco jeho těhotná žena Barbara to sleduje v televizi. Kamarády u sboru si tím zrovna neudělá. Ostatně komisař Loeb taky není férovka. Od romantické večeře s Barbarou ho zavolají k netradičnímu případu: objevil se Netopýr. Batman vyhlašuje válku zločinu když vtrhne do starostova domu. Policií je zahnán posléze do úzkých a v ruinách domu bojuje se zásahovkou, zahalen v mraku přivolaných netopýrů nakonec Batman uniká. Tragická linka Jima Gordona pokračuje, když se zaplétá se seržantkou Essenovou. Krom pochyb o vlastním životě se přidávají pochybnosti o tom, co je vlastně správně: honit Batmana zachraňujícího lidi na příkaz zkorumpovaného komisaře? Selina poprvé obléká kostým Kočičí ženy a kamarádku Holly bere s sebou od pouliční práce.

Kulky mi neublíží. Nic mi neublíží. Ale znám bolest. A někdy se o ni dělím. S někým, jako jsi ty

Batman, str. 85

Batman bere čištění Gothamu vážně. Přitlačí na pár padouchů a ti se běží přiznat Dentovi, nadějnému asistentu prokurátora. Catwoman zasahuje proti Romanovovi, bohužel je ale mylně považovaná za Batmanovu asistentku, z čehož rozhodně radost nemá. Pak Jimovi unáší manželku s malým Jamesem, Bruce to vidí a dohání je. Gordon se pere s padouchem a oni i dítě padají z mostu. Bruce pro nemluvně skáče a zachrání ho. Díky záznamům detektiva Flasse vyšetřování dohání i Loeba. Je nucen rezignovat. Z Gordona bude kapitán, s Barbarou se snaží vztah napravit v poradně a má nového opláštěnkovaného přítele, který stojí spolu s ním proti zločinu.

Jak objektivně hodnotit ikonický komiks, na který nedají fanoušci dopustit? Popravdě je hodně dobrý, ale úplný a ucelý origin Batmana to není. Miller vlastně jen doplňuje, co už víme. Smrt rodičů nebo výcvik tak nečekejte. Větší prostor má v příběhu Jim Gordon, je to spíš jeho zrod. Komiks je poměrně krátký a kvůli skokům a mezerám je trochu náročnější na sledování a doplňování. Proto bych ho nedoporučoval, pokud s komiksy teprve začínáte. Zvlášť Gordonova linka má pár silných momentů, ale celé je to tragické a depresivní a i když to končí nadějí, cítíme, že Gotham nemá vyhráno. To je ta správná Batmaní atmosféra a v tomto komiks opravdu boduje. Bruceovy průvodní pochybnosti a ostýchavé první pokusy jsou fajn, ale chybí tomu gradace pořádného vzestupu hrdiny. Otevřený konec se tak stává spíš otevřeným začátekem pro další dobrodružství a příběhy, v nichž se Batman teprve ukáže.

Verdikt: 80 %

+ tragické a temné
+ vývoj Jima Gordona

– zastaralá kresba
– není úplně Batmaním originem

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *