Batman & Robin: Batman znovuzrozený

Rok vydání v CZ: 2013 | Počet stran: 168 |Doporučená cena: 499 Kč | Název originálu: Batman & Robin: Batman Reborn | Rok originálu: 2010

batman_a_robin_znovuzrozeny_line

Po událostech v Batman R.I.P., kdy Černá rukavice Batmana srazila na psychické dno a on musel svoji osobnost znovu nahrát z Bat-computeru, je Bruce Wayne pryč a mnozí si myslí, že je Batman mrtev. Dick Grayson je tak nucen navléct si batmaní kostým a spolupracovat se svéhlavým Damianem, posledním Robinem. Gotham totiž čelí profesoru Pygovi, Cirkusu podivností a návratu Red Hooda s novou parťačkou. Morrison nám tentokrát servíruje sevřené, pěkně drsné vyprávění podpořené moderní kresbou a barvami. A tato nová etapa je víc než dobrá.

Lazlo Valentinovi, podřadnému principálovi extrémního cirkusu se něco stane. Je z něj profesor Pyg, který přileptává obličeje na své oběti a tvoří z nich panenky, které dokáže ovládat – dollotrony. Takto poznamená i Sašu, dceru gangstera. Svoje pokusy s dollotrony totiž financuje z prodeje narkotik nové generace druhořadým ruským gangsterům. Vytvořil návykovou drogu ve formě viru, která ničí totožnost. Ty gangy její pomocí ovládaly ženy k nucené prostituci. Pak ale Pygovi došlo, jaký má potenciál, nakazit město a požadovat výkupné. Kromě panenek ale Pyg šéfuje pořád cirkusovým zrůdám jako je 400 kilový babochlap Big Top nebo třeba srostlé trojče Siam. Po efektní konfrontaci cirkusových freaků s novým Batmanem a Robinem je Pyg uvězněn a Gotham na chvíli mimo nebezpečí.

Špatně zdollotronovaná Saša, které odpadává odumírající obličejová maska se stává side-kickem Red Hooda, jeho dívčím Robinem pod jménem Scarlet a mstí se na zločincích za smrt otce. Ti dva berou spravedlnost v Gothamu do vlastních rukou pod heslem „nechť trest odpovídá zločinu“ a jako prvního odpraví Lighting Buga. Red Hood je zaměněn s Batmanem a jeho nekompromisní praktiky vyděsí zločinecké podsvětí tak, že na něj přivolají Flaminga, požírače tváří, který necítí bolest, vinu, ani soucit.

„Gotham city je zdechlina, která zahnívá v chorobném, rudě horečnatém žáru noci. Můžeme se divit, že se to tu hemží odulými zločineckými červy, kteří se tou hnijící mršinou živí a množí se na ní? Red Hood říká: Nechť trest odpovídá zločinu“

Red Hood, str. 92
batman_a_robin_znovuzrozeny

„Čas temnoty končí. Red Hood a Scarlet říkají: Gotham nepotřebuje bojovníky se zločinem, Gotham potřebuje zabíječe zločinu“

Scarlet, str. 116

Red Hood se Scarlet tvoří zrcadlový odraz Batmana s Robinem, jsou si podobní, blázni v maskách jdoucí po zločincích, ale ve svém důsledku stojí proti sobě. Nutno říci, že Red Hood svým odhodláním stát se aktualizovaným bojovníkem se zločinem, který ho vyřeší jenou pro vždy, sklízí sympatie. Jeho nulová tolerance a vůle dotahovat věci do konce spolu s přímo marketingovými hesly je čtenářsky atraktivní.

„Batman teď nic víc není – značka, logo, nápad s prošlým datem spotřeby. My jsme konkurence. Způsobíme, že bude zbytečný… uděláme to, co Batman nikdy nedokázal. Všechny gothamské lumpy do jednoho zadupeme do bahna, kam patří“

Red Hood, str. 118-119

No a to už se blížíme k závěru booku. Na scénu totiž přichází vymahač Penitentova kartelu, zženšitlý a teatrální kanibal Eduardo Flamingo. Krotitel s bičem v růžovém kabátku, masový vrah se zlatými naušnicemi, původně slušný muž bojující s mafií než mu rozsekli mozek a zbavili ho lidskosti. Přepadne Hooda se Scarlet v jejich doupěti, zatímco Batman s Robinem jsou spoutaní ve vedlejší místnosti. Budou noví bojovníci se zločinem na Flaminga stačit? Co se stane, pokud Scarlet odpadne maska? Přežije Robin pět výstřelů do zad? Gothamská policie má v preferencích hrdinů jasno.

Skvělý komiks, který má srozumitelný a chytrý scénář a přináší zajímavé staré i nové postavy. O některých tu ani nebyla řeč, třeba emisar El Penitenta v kápi flagelantského mnišského řádu penitentů, planoucí Phosporus Rex, žabák Mr. Toad nebo rozporuplný Oberon „Hrobař“ Sexton. Morrison načasoval návrat Red Hooda na chvíli, kdy je Gotham bez Batmana a přidružením jeho maskované pomocnice Scarlet vytvořil konkurenční a krásně kontrastní dvojici hrdinů. V příběhu se to drsnými scénami jen hemží, odřezané obličeje, vystřelené mozky. Morrison nás naštěstí šetří oproti knize Batman R.I.P. nazavaluje odkazy, a tak je komiks přístupný i nováčkům, pokud si doplní pozadí Red Hooda alias Jasona Todda, druhého Robina, který zemřel a byl vzkříšen z mrtvých v Lazarově jámě.

Verdikt: 90 %

+ tvrďák Red Hood
+ drsné a krvavé scény
+ zrůdy z cirkusu podivností
+ skvělý scénář

– růžový Flamingo

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *