Batman: Noc nestvůr

Rok vydání v CZ: 2018 | Počet stran: 144 |Doporučená cena: 299 Kč | Název originálu: Batman: Night of the Monster Men | Rok originálu: 2017

nocnestvur_batman

První crossover v DC Rebirthu. Batman, Nightwing a Batwoman stejně jako jejich pomocníci Duke Thomas, Orphan, Spoiler i Gotham girl musí spojit síly, protože na Gotham míří hurikán Milton a předpověď o nestvůrných lidech se co chvíli vyplní. Tento komiks chce být hororovou akcí spojující hrdiny v epickém boji proti obludným monstrům. Ale povedlo se to? Děj je podřízen zejména akci, takže veškerý příběh lze shrnout do tří odstavců:

Zatímco Spoiler a Orphan evakuují obyvatele do jeskyně v národním parku Alexandra Olsena, v Gothamu povstanou obrovitánské příšery a začnou devastovat město ve stylu Godzilly. Duke a Nightwing rozjíždí krátké pátrání, Batman a Batwoman se snaží nestvůry zničit. Ze vzorku krve Duke zjistí, že díky chemickému akcelerantu jsou buňky programovatelné, divoké a měnící lidské tkáně ve stavební hmotu nestvůr. Dle Alfréda akcelerant ukazuje na Huga Strange, jak na to přišel ale nevíme. V márnici Nightwing objeví, že chybí 4 těla a Alfréd, že poslední nestvůra ale byla zakódovaná v bývalém pacientovi dokrora Strange, Olegu Balinoffovi. Tento člen Kultu kobry uvězněný v Blackgate, se tak stává pátou nestvůrou a ve věznici propuká chaos a ničení.

Do vězení se vydá Nightwing i Gotham girl, po porážce nestvůry se však sami mění vlivem kontaminace jedem v obří monstra. Aby je Batman zpacifikoval, obalí se brněním z Clayfacea, nebýt ale Duka Thomase, který se včas objeví s lékem, kdo ví, jak by to dopadlo. Mezitím do jeskyně s obyvateli Gothamu prosákla zvláštní plíseň, která mezi nimi vyvolává paniku a svár. Spoiler s Orphan ji spálí, ale ta jen unikne zpět do Gothamu, kde se modifikuje čtyřmi již mrtvými nestvůrami a vznikne z ní supernestvůra. Jak jinak.

Hrdinové zapínají Waynovi strážní věže s obrovskými děly a obrannými systémy. Ničí ji ale až Nightwing sebevražedným skokem do jejího chřtánu, kde očekává dítě, z nějž prý vznikla. To je jen další těžko pochopitelná konstrukce, které předem nic nenasvědčuje a ani pak sama vlastně nic nevysvětluje. Podivné závěry a logiku ještě více podkopává poslední sešit, kde se nakonec Batman setkává se Strangem. Dozvídáme se, že Strange vykreslil Batmanovy chyby jako nestvůry. Chyby, které mu vyčítá, že jej činí slabým, tedy dětství, žal, strach, manipulaci, ego. Strange tak chtěl dokázat, že je Batman příliš slabý. Jenže jak vysvěluje Nightwing, nepochopil, že Batman své nestvůry nejenže přijímá, pohánějí ho.

nocnestvur_batman

„Není pochyb, Gotham Batmana potřebuje, jen nepotřebuje tebe. Pouze já dokážu čelit šílenství Gothamu a neprohrát… Jsem jediný příčetný člověk v nepříčetném městě… Gotham city potřebuje Batmana a ode dneška, budu Batman já“

Hugo Strange, str. 131

Příběh, dá-li se tomu tak říkat, postrádá jakoukoliv logiku a je zřejmé, že má být jen chatrnou kostrou pro bombastické souboje a padající budovy ve stylu těch nejtrapnějších amerických filmů. Cíl Huga Strange je víc než nesmyslný. Proč by chtěl být Batmanem, jak mu v tom nestvůry mohly pomoci? Spojitost nestvůr s žalem nebo dětstvím mi uniká, stejně jako jakákoli spojitost se Strangem, o které je Alfréd přesvědčen. Všechny důležité informace prostě jen vyřknou postavy bez toho, aniž bychom alespoň tušili, jak k nim přišly. Třeba to, že recept na Strangeův nestvůrný jed pocházel ze Santa Priscy, od Banea, za to, že mu předal Psycho-pirata. Jde tak o absolutně postradatelný kousek, za který nestojí ani cesta do knihovny.

Verdikt: 30 %

– tupá vybíjená
– nelogická vysvětlení
– nezvládnutá interakce postav
– snaha o lacinou bombastičnost

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *