Batman: Můj temný princ

Rok vydání v CZ: 2018 | Počet stran: 136|Doporučená cena: 499 Kč | Název originálu: Batman: The Dark Prince Charming | Rok originálu: 2018

batman_muj_temny_princ

Samostatně stojící velmi příjemné překvapení, filmově vyprávěný a vizuálně osobitý komiks s odvěkými rivaly, Batmanem a Jokerem a jejich femme fatale – Catewoman a Harley Quinn. Na pozadí poměrně jednoduchého příběhu, kdy Joker unese údajnou dceru Bruce Wayna a za její propuštění chce od Batmana ukrást šperk, se rozvíjí dokonale vystihnuté charaktery těchto hlavních postav. Při své tradičnosti s jakou se jednotliví aktéři v příběhu chovají rezonuje však v čtenáři celou dobu ono kontroverzní tvrzení s Bruceovou dcerou.

Psychologické profily ikonických osobností nočního Gothamu jsou ryze kanonické a díky tomu krásně funkční. Batman je tvrdý a nesmiřitelný protivník, u nějž krátící se čas a fakt, že bláznivý Joker věžní malou holčičku, tlačí na hráz sebekontroly. Joker je nebezpečný, geniální a maniakální současně. Jeho impulzivnost a nepředvídatelnost je jeho nejsilnější zbraní. Harley je půvabně potrhlá a naivní, svůj svazující intelekt psychiatričky vyměnila za osvobuzující blázínkování. No a Catwoman je prostě svéhlavá, majetnická a nevypočitatelná.

Takže když se v televizi objeví, že Mariah Shellyová žaluje Bruce Wayna o otcovství malé Aliny a krátce na to, že se bude dražit 45karátový šperk, diamant zvaný Modrá kočka, urodí se v Jokerově hlavě plán, co dát Harley k narozeninám. Je Bruce skutečně otcem? Alina má být následek jejich sblížení s Mariah v baru Lucky Seven před devíti lety. Nad rozborem krve Alfréd konstatuje, že se výsledek Bruceovi nebude líbit. To může znamenat leccos, zvlášť když poslední stránky komiksu naznačují, že by to mohlo být zcela jinak.

„Joker. Můj nejhorší nepřítel. Můj protiklad. Většina si myslí, že by ho i ďábel vykopnul z pekla. Někteří si totéž myslí o mně. Tolikrát jsem se ho snažil vyrvat z Gotham city, z mého města. Ale je jako plevel. Pořád se vrací“

Batman, str. 6

Každopádně se Joker rozhodne Bruce vydírat, má mu šperk obstarat. A když je na aukci diamant ukraden, roztáčí se hra pro čtyři. Současně ale nejde o bombastickou záchranu celého Gothamu, ale „pouze“ o najití holčičky držené všehoschopným šílencem. Tím se tenhle komiks drží při zemi a ukazuje, že batmanovské příběhy mohou fungovat jen z dialektiky vztahů a nepotřebují k tomu obří monstra (viz Noc nestvůr) nebo robotické superobleky (viz Batman Supertíha).

Nejen díky krásnému vizuálnímu zpracování, které je tolik jiné od běžného digitálního mainstreamu, ale také pro půvabnost příběhu, bude tenhle komiks krásným přírustkem do vaší sbírky přečtených nebo vlastněných batmaních komiksů. Akční scény, ve kterých motorky, batmobil nebo těla zloduchů létají vzduchem, vypadají prostě skvěle. V oranžové záři vodovkami vyvedeného pouličního osvětlení Gothamu nebo v modrém chladu opuštěného skladiště budete na ztvárnění masek a pohůnků klaunova gangu dlouho koukat.

Verdikt: 100 %

+ netradiční vizuál
+ ryzí charaktery
+ sympatická Alina
+ nepřekombinovaný příběh

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *