Batman #02: Já jsem sebevražda

Rok vydání v CZ: 2018 | Počet stran: 168 |Doporučená cena: 299 Kč | Název originálu:  Batman #02: I Am Suicide | Rok originálu: 2017

Batman #02: Já jsem sebevražda

Druhý díl Kingova runu je pěkně nakreslený, ale místy podivně nelogický a překvapivě zanechává spíš prázdný pocit nenáročné výpravy. V poslední čtvrtině booku se sice dočkáme zajímavého zintenzivnění vztahu Cat s Batmanem, ale nakonec opět vyústí do nezměněného statu quo. Na své si příjdou spíš fanoušci Kočičí ženy, která tu dostává jasnější pozadí a víc prostoru.

Začínáme tam, kde skončil první díl. Bane má Psycho-pirata, snad proto, aby mu pomohl odvyknout od Venomu. Claire, alias Gotham girl, zatím leží v sídle Waynových stále otřesená ztrátou bratra. Bruce proto kývne na návrh Amandy Wallerové a vydá se pro Psycho-pirata do Santa Priscy. Jelikož je ale Bane v perfektně střežené věznici a pirata drží nejspíš někde hodně hluboko, bude potřebovat Batman pomocníky. Zajde si do Arkhamu a vyžádá si pomoc několika chovanců. Ne že by se to doktoru Arkhamovi nebo Jimu Gordonovi moc líbilo, ale Batman nevypadá, že by byl ochotný příliš smlouvat. Prvním z nich je břichomluvec Arnold Wesker, známý jako Ventriloquist. Léčba proběhla dobře, takže jeho rozštěpená osobnost je bez loutky Sraceface mnohem stabilnější.

Další je Ben Turner, takzvaný Bronze Tiger, který trpý utkvělou představou, že je agentem řady tajných služeb a absolventem Ligy asasínů. Bojovat nicméně umí víc než obstojně. Následuje Jewelee, žena v bádném psychickém stavu je ale jen návnadou na jejího přítele Punche. Ten jakožto uprchlík ze Santa Priscy je mnohem užitečnější společník. No a nakonec Batmanova femme fatale Selina Kyleová aneb svůdnice v černé kůži s pěkně ostrými drápky – Catwoman.

Skokem se ocitáme přímo u Baneovy pevnosti, věznice ve státě Santa Prisca, kde Batman přistane přímo před vchodem. Nepřišel vyjednávat, chce Pirata, nebo prý zlomí Baneovy páteř. To zvládne zopakovat ještě alespoň pětkrát. No, sice s hordami jeho žoldáků bojoval Batman dlouho a statečně, ale nakonec ho Baneovi stejně předhodí jako seřezaného psa. A Bane si nemůže nechat ujít příležitost přelomit mu znovu záda. Jenže Batík je tvrďák a v cele si všechny obratle bleskurychle nahodí zpátky a spěchá do labyrintu chodeb pevnosti vpustit Kočičí ženu s Břichomluvcem. Předním vchodem v té chvíli pouští Punche, Jewelee a Bronze Tigera, který se tváří, že má zabít Batmana a chce od Banea rady jak na věc. Catwoman tam skočí a chvíli se tváří, že je na Baneově straně. Dokonce naoko zabije Jewelee a zbytek trojlístku je odvlečen do zajetí.

Batman: Já jsem sebevražda

Batman má tak čas zlikvidovat další dvoustovku žoldáků a nakráčet znovu do trůního sálu. Bane, který se stále odmítá obléct, se mu vysmívá a chvíli ho ještě šikanátorsky trýzní. Nechá přivést Pirata, aby na Batmana taky zapůsobil. Pak to ale utne Catwoman ladným skokem snožmo do Baneovy páteře. Ohavný křupavý zvuk ho ukamžitě složí. Tiger si lokne Venomu a osvobodí Weskera právě včas, aby nakráčeli společně do sálu ve chvíli, kdy by mohl Psycho-pirát všem něco vsugerovat. Piratova manipulace „máš velký strach“ na Ventriloquista totiž neplatí, protože iniciativu za něj opět převzalo alter ego Scareface. No a jako dominové kostky Ventriloquist složí Pirata a Bronze Tiger pak Ventriloquista. Nádleduje šťastný odjezd domů na raftu ze žvýkačkové bubliny z dílny Jewelee zatímco Bane křičí, že chce Venom.

Druhé vyprávění se točí kolem vztahu Catwoman a Batmana. Dozvídíme se také hodně z jejího pozadí. Po romantické noci strávené s Batmanem na střeše jednoho z gothamských domů mu zase uteče. Při pátrání po ní Batman navštíví i Holly. Její kamarádku, kterou Selina vycvičila ve všem, co znala. To ona zabila 237 lidí z teroristické skupiny z Kándaku, říkali si Váleční psi. Zavraždila jednoho po druhém jako odplatu za smrt 163 sirotků, jejichž dům tahle organizace podpálila. Dům, kde se Selinou vyrůstali. Proč je to důležité? Protože Catwoman to vzala na sebe a byla za to odsouzena ke smrtící injekci. Holly Batmanovi v nestřežený moment prořízne hrdlo a jen včasná záchrana od Catwoman ho udržela naživu.

Tak teď k hodnocení. Bohužel průměrný počin, který sráží, že se nad některými situacemi člověk vyloženě pozastaví. Proč je tam pro všechno na světě Bane celou tu dobu nahý? Aby vynikly jeho svaly nebo že nemá zavedené hadičky s Venomem? Batman, který většinou nechtěl spolupracovat vůbec s nikým si vezme za pomocníky zločince z ústavu? Chce se nám vnutit, že snad šlo o nějaký sofistikovaný plán v němž každý sehrál svůj part a Batmanovi tohle kombo perfektně vyšlo. Ale proč by měli arkhamští chovanci takovou ochotu spolupracovat a nechat se zavléci do žoldáky obsypané věznice? Nerozumím, proč by Baneovi nepřišlo divné, že odnikud vyskočí Catwoman a je jeho děsná kamarádka. Další podivností je obsese všech okolo v lámání něčích zad.

Tom King znovu vytahuje na světlo starší Bat-záporáky a méně známé postavy a tady už podle anotace sestavuje jakousi analogii k Sebevražednému oddílu. Ostatně je za tím Amanda Wallerová. Jenže v Suicide Squad jsou alespoň záporáci pořádně představení. Musím přiznat, že ikdyž se mi po vizuální stránce book líbil a rozvíjení Bat-Cat vztahu můžu, je pro mě tento komiks spíš zklamáním.

Verdikt: 60 %

+ pěkná kresba Batmana
+ vztahové pokroky s Catwoman

– velké nelogičnosti
– jednoúčelové využití postav

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *