Batman #01: Já jsem Gotham

Rok vydání v CZ: 2018 | Počet stran: 192 |Doporučená cena: 299 Kč | Název originálu: Batman #01: I Am Gotham | Rok originálu: 2017

ja_jsem_gotham_batman

Gotham už přežil Rok nula způsobený Riddlerem, Noc sov, Jokera a Blooma, co ho čeká tentokrát? První díl nového komiksového restartu dává tušit, že lepší časy na obzoru zrovna nejsou a Temný rytíř má o práci opět postaráno.

Do Gothamu přibyli dva noví hrdinové, sourozenci Claire a Hank Cloverovi, se superhrdinskými jmény Gotham a Gotham girl. A jak se lépe uvést, než záchranou Batmana? Ostatně v retrospektivní vsuvce uvidíme, že mají co Batmanovi splatit. Původ jejich mocných schopností je trochu záhadou, dozvíme se jen, že si je koupili a jejich čerpání jim zkracuje život. Mohou být obyčejní na několik desetiletí, nadlidé na pár let, nebo bohové na pár hodin.

Další výpomoci se dostává Batmanovi od Duka Thomase. Jeho rodiče zasáhl Jokerův plyn a zešíleli. Batman si přibírá jako sidekicka, ale zkouší něco nového, nebude z něj další Robin, stane se Signálem. Duke zůstává v jeskyni a dělá Batmanovi zálohu, pomůže mu tak třeba zvládnout Calendar Mana.

Pak ale nastane zlom v pátrání, kdo může za všechny ničivé výbuchy. Amanda Wallerová, šéfka tajné operační skupiny X, měla problémové Gotham city se všemi bláznivými zloduchy s pomocí Pirata a Strange dostat pod kontrolu.

„Dostala jsem za úkol ty plameny uhasit. Určila jsem, že na tu práci budou stačit dva z mých lidí. Psycho-pirate, který ovládá emoce, aby ty problémy zvládl. Hugo Strange, který ovládá zločince, aby zvládl Psycho-pirata“.

Amanda Wallerová

Jenže ovládání padouchů nejde nikdy tak hladce. Rozesetím katastrof s pomocí sebevražed nabyl Hugo Strange vlády na Piratem. Oba sice hlídal oddíl vojáků Amandy Wallerové, ale doktor Strange měl vlastní plány, takže Psycho-pirata využil k ovládnutí superhrdinských gothamských nováčků a vojáků se zbavil. Gothama s Gotham girl vystavil šílenství strachu, Hank to neunesl a jeho strach se přeměnil v destrukční hněv, pro jehož zastavení nestačila ani Liga spravedlnosti.

Bylo nutné nasadit stejně mocnou sílu a přinést velké oběti. Gotham girl poté utíká a sama chrání město (zadrží Captaina Stingaree i Kite mana). Je zmatená, ztracená, Batman se jí ujímá, pořád ale nese známky Piratovy manipulace. Přímo od Wallerové se pak dozvíme, že Strange nakonec vyměnil Psycho-pirata s Banem za venom. Venom je silně návyková látka znásobující sílu a její využití v Gothamu na sebe určitě nenechá dlouho čekat. Navíc pokud chce Batman vyléčit Claire Cloverovou alias Gotham girl z náručí výčitek a smutku, musí se vydat do nejstřeženějšího vězení v Santa Prisce a sebrat Baneovi Psycho-pirata. Jak tahle sebevražda dopadne nás čeká v dalším díle.

ja_jsem_gotham

Počátek nové ságy Batmana, alespoň tak o tomhle booku mluví zadní obálka, zatímco na přední je „Ideální start pro nové čtenáře“. Takže narovinu, ta první věta platí, druhá ne tak docela. Z příběhu je cítit, že je to skutečně spíš široká rozehrávka pro větší hru, která nás v této řadě čeká, než ucelené a sevřejnější vyprávění, které by se čtenáři neznalému pozadí dobře chápalo.

Objeví se tu hned několik starých záporáků tahajících za nitky a kariéru započne několik nových postav, přičemž jedna na konci zemře. Proto může být obtížné se ve všech příběhových linkách neztratit a pochopit motivace aktérů i vývoj děje. Události se už daly do pohybu na několika frontách, ale rozsah a pozadí ještě nejsme schopni odhadnout – jako návnada na další díly to tak funguje dobře, nicméně pro nezorientované to musí být trochu chaos. Je tak otázkou, v čem je to pro nové čtenáře vlastně tím ideálním startem.

Verdikt: 70 %

+ nové postavy
+ pěkná kresba i barvy
+ příznivá cena

– téměř nutné znát pozadí
– skoky v ději
– overpower hrdinové

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *