Batman Detective Comics #01: Ve stínu netopýrů

Rok vydání v CZ: 2018 | Počet stran: 176 |Doporučená cena: 299 Kč | Název originálu: Batman Detective Comics #01: Rise of the Batmen | Rok originálu: 2017

Batman Ve stínu netopýrů

Již klasická vedlejší řada Batmana (Detective comics) se zaměřje spíš na širší okruh netopýrových nepřátek a přátel. Hned v prvním sešitě Batman zjišťuje, že jsou sledováni podivnými drony, takže svůj plán připravit novou generaci hrdinů pro Gotham musí značně urychlit. Již není čas testovat každého jednotlivě. Duka Thomase si u sebe sice nechá, ale o trénink dalších požádá Batwoman. Batwoman je jeho sestřenice Kate Kaneová, která prošla tvrdým vojenským výcvikem, ale z armády ji propustili kvůli její orientaci. Její otec je plukovník Kane, jehož sestra Martha byla matkou Bruce Wayna. Spojení s Wayneovými ale nepřekousl.

Ale zpátky k příběhu. Nováčky připravuje Batwoman hromadně v Bahnírně – Clayfacem vytvořené místnosti pro simulaci soubojů. Do party mladých hrdinů Spoiler, Orphan a Red Robina totiž přizval Batman i Basila Carla známého jako Clayface. Dosud to byl spíš nešťastník než záporák, přesto jeho zapojení do služeb Batman je velkým překvapením. Red Robin jim připravil superhrdinskou základnu Zvonici v bývalé Wayne Tower. Je to Batcave v srdci města – moderní, technologiemi nacpané útočiště.

Vše vypadá slibně až do chvíle, kdy Batmana zajme vojensky organizovaná skupina lidí s technologickými bat-obleky. Organizace Kolonie je inspirovaná batmaními vymoženostmi, bojovým výcvikem a efektivitou boje se zločinem. Batwoman věří, že potřebují pomoc někoho, kdo dokáže koordinovat jejich společnou záchrannou akci, takže se ozve jejímu otci, plukovníku Kaneovi. Pomůže jim nebo bude hrát jinou úlohu? Dostane se Batman ze zajetí? Co Kolonie sleduje a kdo stojí v jejím čele? Dál už děj prozrazovat nechci, je to akcí nabitá jízda, která má ale pořád hlavu a patu, a to včetně motivace protivníka. Kolonie je přesvědčena, že v Gothamu je asi dvacítka spících agentů teroristické organizace zvané Liga stínů.

Batman Ve stínu netopýrů

„Mám za to, že se tomu říká přijatelná ztráta. Pane, bavíme se o pár stovkách podezřelých z terorismu proti stovkám či tisícům neviných životů“

Ulysses Hadrian Armstrong, str. 114

Tenhle komiks dokáže výborně pracovat se vztahy mezi postavami a rozvíjet jejich dramata. Soustředí se zejména na Batwoman. Zároveň prohlubuje psychologii charakterů retrospektivními nahlédnutími do minulosti. Přestože je plný akce, není to jen duchaprostá mlátička padouchů. V přímém boji jde jen o další rovinu konfliktu, kterému hrdinové čelí na jiných úrovních. Komiks přináší otázku ceny, když je třeba něco obětovat. Nebojí se zásadním zásahům do osudu hrdinů a dokonce přetne existenci jedné z hlavních kladných postav, čímž zanechá zbylé členy Bat-family v žalu, sebeobviňování a rozkladu. Je to ale definitivní konec a kdo je Mr. Oz držící tuto postavu mimo prostor a čas?

Batman Ve stínu netopýrů

Tenhle book rozhodně stojí za to přečít a vlastnit, protože parádním způsobem otevírá novou kapitolu Batmaního univerza. Na to, že jde o první díl Detective Comics série, se James Tynion vůbec nedrží při zemi a šlape na plyn po celou dobu. Skvělou vizuální stránku snad není ani třeba zmiňovat. Děj ani na chvíli nenudí a staví hrdiny do obtížných situací, kde je třeba přijmout těžká rozhodnutí.

Verdikt: 100 %

+ parádní akce
+ příznivá cena
+ širší Bat-family
+ silný příběh
+ vztahová hloubka dramat

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *