Batman Detective Comics #04: Trest

Rok vydání v CZ: 2015 | Počet stran: 264 |Doporučená cena: 599 Kč | Název originálu: Batman Detective Comics #04: The Wrath | Rok originálu: 2014

Batman Detective Comics The Wrath

Tenhle úctyhodných 250 stran tlustý book poskytuje solidní porci zábavy zejména zorientovanějším čtenářům. Najdeme v něm totiž události doplňující předchozí díl, něco z Batmanových počátků i nové příběhy, které se trochu složitěji spojují. Hlavní příběhová rovina procházející knihou je vyprávěná přes zdánlivě nesouvisející sešity mezi nimiž jsou epizodky a odbočky, takže je trochu obtížnější k sledování. Hlavní vyprávění se týká Man-bata, Emperor Penguina a Wratha, jejichž příběhy si představíme na rozdíl od komiksu uceleně.

V příběhu s Man-baty se dozvídáme o nákaze šířící blokem 900 a dělající z lidí obří nestvůrné netopýry. Na vině je langstromův atavistický vir po doktoru Kirku Langstromovi, Man-batu. Samozřejmě to myslel se světem dobře, chtěl využít netopýří DNA k vylepšení sluchu u lidí. Ti by získali schopnost echolokace, biosonaru. Samozřejmě se to nepovedlo a nakonec se sám musel proměnit v Man-bata, aby ostatní zachránil. A jeho manželka Francine jej prý chtěla dostat zpět, takže látku se sérem vypila taky. Účinky vyprchali, ale Kirkovi se ten stav tak zalíbil, že látku začal užívat tak často, až se začal proměňovat nekontrolovaně.

Má výčitky, že se po městě objevují mrtvoly napadané obřím netopýrem a on si noci moc dobře nepamatuje. Kdo to má na svědomí, mu dojde, až když zjistí, že Francice si vzala vlastní sérum vyrobené z DNA jihoamerického krvežravého agresivního netopýra! Chudák ani neví, že Francine byla nastrčená jako jeho manželka hlavním sponzorem jeho výzkumů, firmou Caldwell Technologies. Firma hledá vylepšení pro létající bojovníky a Francine má dohlédnout na Kirkův progres. Takže sérum musela Francine dodělat sama z jeho poznámek poté, co Kirk výzkum zabalil a stal se Man-batem. Že vzala špatného netopýra a trochu to pokazila, bylo k její smůle. Nebo štěstí?

Další děj se točí kolem Oswalda Cobblepota v minulém dílu sesazeného svým pobočníkem Ignatiem Ogilvym. Tučňák nyní zakouší chlad Blackgateských cel a osnuje návrat. Dočkáme se střetu Batmana s právě vylepšeným Ogilvym alias Emperorem Penguinem. Ten se totiž vystavil působení zajímavé směsi chemikálií: ze S.T.A.R. labs ukradeného man-batského séra, Venomu a kytek od Poison Ivy. Jeho kůže zesílila, zmodrala a on získal značnou sílu a možná i moc manipulovat lidmi. Batmana v pokořujícím souboji zlomí, ale nakonec ani on neunikne pomstě a původní Penguin mu zasadí poslední ránu. Nakonec je to tak Ogilvy, kdo skončí ve věznici Blackgate a bude muset ukázat, kdo je tam teď největší šéf. Zabije místního Bosse a stane se Emperorem Blackgate.

Dále patří sešity Wrathovi. Začíná to falešnou Abigail Wilburnovou, která nastoupí k gothamské policii jako nová psycholožka a poblázní Harveyho Bullocka. Bohužel se ukáže, že za ní je podvodnice s bezpříkladnou napodobovací schopností, jistá Jane Doe pracující pro Wratha. Ta se nakonec se promění za samotného Harveyho a žije za něj jeho život, dokud se to celé neprovalí a neskončí v poutech. To, že byla jako Harvey mnohem úspěšnější než on sám, ho deprimuje. Mezitím Wrath, vrah v technologickém superobleku zabíjí policisty. A nedůvěra mezi gothamskou policií a Batmanem, který je mu na stopě, se zvyšuje. Pomocník Wratha, Scorne, na scéně dlouho nevydrží, ale část policistů podezírá Batmana, že je s nimi jedna ruka. Wrathem je miliardář E. D. Caldwell a oblek vyrobila jeho korporace Caldwell Technologies specializující se na výrobu a prodej zbraní. Mstí se za vraždu jeho otce zkorumpovanou policií před 15 lety. Je opakem Batmana: milardář a bojovník v přestrojení s Wrathkoptérou, Wrath-počítačem, oblekem.

V civilu se setká s Brucem Waynem a chce odkoupit Wayne Enterprises, kterou ale Bruce nehodlá pustit. Caldwellovi jde o technologii Batmanova obleku, zbraní a vybavení. Je mu jasné, že to vyrobila Waynova společnost a chce je vyrábět masově. Jako Wrath pak vyřadí policisty díky nahackované výstroji, kterou předtím darovala policii jeho společnost. Střet s Batmanem se nezadržitelně přiblíží, policie se na něj musí spolehnout. Po dlouhém souboji a demolici dalšího kusu Gothamu včetně policejní stanice je Wrath vyřízený a zavřený v Blackgate. A že neuhodnete s kým se tam potká? S čerstvým modrým bossem věznice, který má na Batmana taky pifku. Tak se nám propojila i druhá postava s hlavním příběhem.

Batman Detective Comics Trest

Příběhy nejsou špatné, ale Imperátoru Penguinovi, Man-batům i Wrathovi ještě něco málo chybí. Akční scény vypadají dobře, ale děj je takový nepřekvapivý. Vědec, kterému výzkum přerostl přes hlavu, další miliardář, který se po smrti otce rozhodl obléct kostým plný technologických vychytávek, pojmenovat po sobě počítač a dopravní prostředek a padouch, který mění podoby? Copak to není variace na existující batmanské reálie? Nový je jen Emperor Blackgate, nicméně jeho přerod z podržtašky na superpadoucha je bohužel přeskočen. Jane Doe sice mění podobu jako Clayface, ale je v přeměně na daného člověka jaksi přesvědčivější a důslednější, takže je zábavnější tím, jak touhle nápodobou umí lidi vytáčet.

S realistickou Fabokovou kresbou a místy až filmovým coloringem patří vizuál k moc pěknému mainstreamu. Řazení sešitů celou dobu působí chaoticky, nakonec se sice trochu pospojují a cílem je vypointovat je v jeden moment. To se částečně daří, nicméně je to násilně překombinované a lepí to k sobě účelně naboostovaný Emperor Penguin. Jinak je tam ještě pár vsuvek, které tu nebyly zmíněny (Mia z Bruceova výcviku, Bane). A i po výtkách je to celkem fajn Batman, i když ne nějak převratný nebo extra zajímavý.

Verdikt: 70 %

+ pěkná akční kresba
+ velký rozsah booku
+ Jane Doe schýza

– překombinované
– omílačka témat
– skákání v čase a ději

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *