Batman Detective Comics #02: Syndikát obětí

Rok vydání v CZ: 2018 | Počet stran: 168 |Doporučená cena: 299 Kč | Název originálu: Batman Detective Comics #02: The Victim Syndicate | Rok originálu: 2017

Batman Detective Comics Syndikát obětí

Druhý díl série Detective Comics umě rozehrává nová témata a pokračuje v těch starých. Gradují zejména odstředivé síly dramatických linek Batwoman a Spoiler, první poznamenaná zradou otce, druhá ztrátou partnera. Oproti předchozímu číslu, kde Bat-family čelila technologiemi prošpikované lidské armádě Kolonie, nyní stojí proti hrstce nepřátelů s nadpřirozenými schopnostmi. Co když celý boj proti zločinu jen zvyšuje utrpení všech občanů Gothamu, co když mají Batmanovy činy příliš vysoké kolaterální škody, co když má i Batman své oběti?

Syndikát obětí, tak se totiž jmenuje skupina těch, kteří požadují, aby Batman skončil. Aby odhalil svou totožnost a zodpovídal se, ze svých činů. Dosud představenými členy jsou První oběť, pan Noxious, Mudface, Madame Crow a Mute (Němý). Každý utrpěl v pozadí bojů Batmana s jeho ikonickými protivníky a nyní se vrací pro spravedlivou pomstu.

Do netopýří rodiny je na místo po Red Robinovi přizván Luke Fox, extravagantní a trochu namyšlený mladík s vynikajícím technickým myšlením. V supermoderním obleku se stává Batwingem a má týmu pomoci obnovit zvonici, kterou pro ně Red Robin vybudoval. Spoiler mezitím pochybuje o účelu jejich snažení, copak není dobrovolnická práce Harper Rowové (Bluebird) nebo Jeana-Paula Valleyho (Azrael) pro středisko doktorky Tompkinsové pro Gotham lepší? Má smysl být superhrdinou?

Batman Detective Comics Syndikát obětí

Nemá snad Syndikát obětí pravdu? Kam ji bolest ze ztráty Tima a zasetí semínka pochybnosti od První oběti může dovést? Dokáže Batman zaujmout vůči ní tvrdý postup nebo bude doufat v její postupné smíření?

Batman Detective Comics Syndikát obětí

Jako by to nebylo málo, na scéně se objeví Colony Prime, v jehož obleku je velitel Kolonie Simon Samuels, pravá ruka plukovníka, nyní drženého v zajetí ve Zvonici. Po obřích nestvůrách (viz crossover Noc nestvůr) zůstalo spoustu genetického materiálu, který má likvidovat doktorka Octoberová se svým týmem vědců. Co když se ale nestvůrný jed dostane do rukou nejschopnějšího muže Kolonie?

„Každého z vás jsem léta studoval. Studoval jsem všechny vaše pohyby a vím, jak se jednomu každému z nich bránit. Když chce Kolonie odvést tu nejnebezpečnější práci, neposílá armádu. Posílá mě“

Colony Prime, str. 135

„Co kdybyste byli zbraní vy sami? Co kdybyste se dokázali proměnit v dvanáctipatrové monstrum? Dokážete si představit, co by nějaká teroristická organizace za takovou věc dala? A přesně to profesor Hugo Strange vytvořil tady s tím svým nestvůrným jedem“

Dr. Victoria Octoberová, str. 133

Co když se sám díky jedu promění v nestvůru, budou Batmanovy postupy stačit? Samuels už jedná na vlastní pěst a cílem plukovníka Kanea přece bylo dodržení dávného slibu malé osmileté Kate, že budou bojovat společně proti zlu na tomto světě, ne zničení Gothamu. Tyto okolnosti opět spojí Batwoman se svým otcem, který jí kdysi v superhrdinských začátcích pomáhal a slíbí jí pomoc v mnohem rozsáhlejším tažení proti teroru. Podpoří však její nedůvěru k Batmanovi a jeho metodám, takže se Batwoman vydává na sólovou dráhu. Rozkol v řadách Bat-family nemůže být větší.

„Naše poslání se liší, vždycky se lišila. Vždycky s nimi budeme bojovat rozdílně. Ty chceš skoncovat se zločinem. Já chci skoncovat s válkou“

Batwoman str. 155

Druhý díl rozvíjí hned několik dějových rovin, proto už nemá synergii a přímočarost prvního dílu. Kromě Syndikátu totiž přímo navazuje na předchozí díl a na samostatný komiks Noc nestvůr. Krom toho se zde potkáváme s celou řadou nových postav a opět shledáváme se staršími (Harper, Jean-Paul). Na čtenáře se tak kladou poměrně vysoké nároky. Na druhou stranu je propojení uděláno celkem přirozeně a i přes roztříštěnost děje neztrácí komiks po celou dobu dech. Vizuálem jde pořád o velmi pěkný mainstream a dohromady o dobrý kousek, který navnadí na další čtení.

Verdikt: 80 %

+ zajímavé nové postavy
+nápad s Batmanovými oběťmi
+ historie Batwoman
+ dynamika rozkolu v Bat-family

– náročné na zorientování
– tříštění děje

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *