Batman Detective Comics #05: Gothtopie

Rok vydání v CZ: 2017 | Počet stran: 208 |Doporučená cena: 499 Kč | Název originálu: Batman Detective Comics #05: Gothtopia | Rok originálu: 2014

Batman_Detective_Comics_Gothtopie

Pátý díl vedlejší řady Detective comics zanechává spíš rozporuplné dojmy. Není to úplně špatné, ale vynecháním snad všeho kromě prvního sešitu o vzniku Bat-signálu a navázání důvěry Jima Gordona v nového vigilantistu Batmana, nic moc neztratíte. Book tedy začíná příběhem z roku nula. Jima Gordona, kterého napráská parťák, mafie ho shodí z Trigateského mostu. A nezachrání ho nikdo jiné než Batman, kterému Jim předtím signalizoval baterkou. Světelný signál se ukázal jako účinné přivolávátko Netopýra. Jim přežije a jde si to se zkorumpovanými kolegy vypořádat. Není bez zajímavosti, že tady záda mu ohlídá detektiv Bullock.

Ve městě začal před nedávnem řádit Red Hoodův gang a nejnovější zločince z gangu Černých masek, tak považují policisté jen za jejich další napodobitele. Gordon si všimne, že všechny loupeže Gangu černých masek byly spáchány kolem Janus Cosmetics, kterou vede Roman Sionis. Komisař Loeb nechce, aby do toho Jim šťoural. Má v tom snad taky prsty? Gordon neposlechne a když na vyšetřování trvá, komisař mu na ten případ přidělí kolegu Henshawa. Jak se ukáže, podrazáka placeného Sionisem.

I v dalším příběhu je Trigateský most, oblíbené místo sebevrahů. Nyní se pod ním najde mrtvola dalšího skokana, zvláštní ale je, že je ohlodaná až na kost. Svědci popisují trhání, stín ve tvaru netopýra a šustot křídel. Gordon tuší Man-bata, povolá proto raději Batmana. Tentokrát již ne svítilnou, ale nově umístěným Bat-signálem na střeše policejního oddělení. Gordon totiž ví, že policie není na boj s Man-batem vybavena. Může za mrtvolu Kirk Langstrom? Batman ho vyhledá, když je ve své zvířecí podobě. Takto je příliš nebezpečný a Bruce s ním chce jen mluvit, využije proto malé reproduktory vydávající infrazvukový šum napodobující vzorce dýchání a kolektivního tlukotu srdce spící netopýří kolonie. Kirk se uklidní a promění zpět do lidské podoby.

Přizná se, že dlouhodobým užíváním séra si trvale pozměnil genetický kód a man-batí sérum tak už k transformaci nepotřebuje. A ona taky ne. Kdo? Přece Felicia Leeová, firemní špionka, která mu byla manželkou Francine (jejich story byla v minulém čísle Detective comics). Kirk ale vytvořil antisérum, inhibitor obnovující lidský genom. Jdou s Batmanem do jeskyně, kde se proměněná Francine ukrývá. Nyní si říká Bat-queen. Při pokusu o vpíchnutí antiséra do své zrůdné manželky Kirk upadne a injekci rozbije. Batman však počítal s tím, že uspávací pistole s inhibitorem by stejně silnou kůži této zmutované ženy neprorazila. Proto předtím pod záminkou sedativ píchl antisérum přímo Kirkovi. Když se tak on ze zoufalství změní a v souboji kousne Francine, dostne inhibitor do jejího krevního oběhu. Tím ji dočasně promění zpět a Batman je tak může vzít do Arkhamu.

batman_gothopie

Nyní už následuje hlavní příběh nazvaný Gothopie. Má tři sešity celkem o slušných 60 stranách. Hned od začátku vám na Gothamských reáliích něco nesedí. Batman je už jen pomocníčkem fungující policie a hasičů, ve městě totiž téměř neexistuje zločinost. Penguin je starosta a všechno až na rostoucí počet sebevražd vypadá utopicky. Poison Ivy se však náhle objeví jako prorok apokalypsy procházející ulicemi a burcující lidi. „Proberte se, vsechno jsou lži, samé lži“. Podobná neurčitá varování zastaví až společná akce Batmana s Catwoman, kteří ji bez servítek zpacifikují. Batmanovi se ale něco nezdá. Najde na sobě později její trn a dá ho Alfredovi na toxikologický rozbor s tajným cílem analyzovat svou vlastní krev. Najde v ní 4 různé neurotransmitery. Mimo jiné benzodiazepin na uklidnění a nějaký psychostimulant.

Pochopí, že vidí a cítí jen to, na co byla jeho mysl nastavena. Násilně také reaguje na cokoli, co je v rozporu s touto umělou realitou. Když se to snaží říct ostatním, postaví se jeho vlastní bat-parta proti němu. Zavřou ho do Craneova rehabilitačního střediska. Je za tím tedy Scarecrowe? Tým léčitelů je vskutku skvostný: vede to Scarecrove, psychiatr je Merry-Maker, neurochirurg je Profesor Pyg, primář Mr. Freeze a hlavní terapeutka Harley Quinn. Následuje Batmanův převoz do Arkhamu, útulku pro duševně choré zločince, kde jsou ale jedinými príčetnými lidmi chovanci. Sestřička Zsaszová je třeba dost krutá opatrovnice. Zanedlouho je jasné, že všichni mimo Arkham jsou pod vlivem masového bludu. Představují si, že žijí v dokonalém světě.

batman_gothopie

Batman proto schválně padl do zajetí, aby našel toho, kdo za to může. Chyba byla, že mu nechali Batsuit. Bezpečnostní okruh napojil na centrální procesor v jeho kápi Batcowl a z cely unikl. Prohledává Arkham a v tamní imrovizované laboratoři najde daný toxin. Je od Scarecrowa? Tomu šlo přece vždycky o strach, ne o spokojenost. Pod vlivem bludu vidí strážní a vůbec všichni jen to, co chtějí. Vytvořit protilátku by trvalo 3 dny v laboratoři. ty ale on nemá. Potřebuje proces urychlit, s přísadou z krve Poison Ivy vyrobí protilátku okamžitě. Od ní se dozvídá, že Scarecrowe skutečně vyrobil toxin štěstí, aby zbavil gothamany každodenních starostí a dostal se tak k nejryzejšímu druhu strachu. Odebral jim průměrné denní drobné strachy, aby je pak vystavil o to intenzivnějšímu zoufalství. Oba utíkají, když v tom se jim opět postaví Batmanovi přátelé, které připravil Scarecrowe o zdravý rozum.

Strašák na Batíka stříkne plyn strachu a plně zasáhne jeho mysl. Batman naoko spolupracuje a 12 recidivistů sám vystaví plynu a následné extrakci. Doživotně budou mít noční můry. Batman je musí obětovat, aby dosáhl většího dobra. Působení strachu, pokud je člověk pod dlouhotrvajícím působením toxinu spokojenosti, má za následek zvláštní změnu v chemii mozku, která v něm zásadně upraví noradrenalin. Vytvoří se tak výkonná pohonná látka pro další toxiny. Scarecrowe si to na Gothamu vyzkoušel a nyní vysílá vzducholodě s toxinem, aby zamořily celý stát a velkou část východního pobřeží. Batman předstírá spolupráci, při níž podstrčí Marry-makerovi místo extraktu protilátku. Batman zlotřilé plány opět zmařil a po krátkém boji je střih. Ocitáme se v Arkhamu, kde ve svěrací kazajce Crane blábolí a pokračuje ve své představě, že nad Gothamem vypustí nově extrahovaný toxin, zatímco jej pozuruje Batman s Jimem Gordonem. Co to tedy znamená? Že se to celé odehrálo v mysli doktora Cranea? Nebo že se to stalo, ale byl vystaven toxinu spokojenosti a veškeré ambice se nyní uskutečňují už jen v jeho mysli? Batman nakonec říká, že když mu Poison Ivy pomohla zachránit Gotham, protentokrát přimhouřil oči a mezi zatčenými nebyla, což hraje pro skutečnost.

Gordonovi příběhy jsou v pohodě, Bat-queen je prostě zakončení delšího vyprávění bez nějakých velkých emocí. Na závěr knihy se dočkáme ještě pár krátkých příběhů k oslavě 75. výročí Batmana. Tam stojí za povšimnutí zejména kraťas Scotta Snydera, starší příběhy ocení jen skalní příznivci. Ve shrnutí je však třeba zhodnotit zejména Gothtopii. Bohužel se zde scénárista rozhodl nám hned na začátku odhalit, že jde o fikci, když všechny reálie oblékl do jiného kabátu. Nabízející se postupné budování vtíravého pocitu, že něco není v pořádku, vymění tak za zcela zřejmou věc. Navíc, přestože jde o iluzorní realitu halucinujících myslí, trochu váznoucí logika je zde, tuším, spíše nezáměrná. Přesto to není úplně hloupý příběh a book dohromady zabaví tak nějak průměrně.

Verdikt: 60 %

+ pokus o delší ucelený příběh
+ první 2 sešity s Gordonem

– rychlé odhalení pointy Gothtopie
– příběh bez následků

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *