Batman (Bruce Wayne)

Batman je superhrdinská totožnost miliardáře Bruce Wayna. Je to ochránce Gotham City, Temný rytíř a největší světový Detektiv, Křižák v kápi. V netopýřím obleku s mnoha technickými udělátky se po večerech stává v temných uličkách symbolem boje se zločinem, ponurým vymahačem spravedlnosti. Je nesmlouvavým bdělým strážcem s pevným morálním kodexem.

Batman ovšem není typickým slušňáckým a uhlazeným druhem hrdiny. Ve své nekompromisní důraznosti, vnitřní temnotě a strachu, který vyvolává u svých nepřátel je vlastně typem antihrdiny. Jeho poslání je správné, ale kvůli drsným metodám ne vždy je hoden následování. I když nikdy nezabíjí, ani zdaleka se nevyhýbá násilí. Má také velmi tragický origin, jeho rodiče, Marthu a Thomase Waynovi, zastřelil před jeho očima lupič Joe Chill při večerním návratu z kina. Zdědil po nich obrovské jmění, zůstalo mu sídlo Wayne Manor a věrný komorník Alfred Pennyworth, ale bolest a pocit nespravedlnosti v něm živili hněv, jenž jej vrhl na dráhu pomsty a bojovníka s bezprávím.

Přestože je pouhým člověkem bez superschopností, vyrovná se díky své disciplíně, vynikajícímu intelektu a technologickým vychytávkám ostatním suprákům. On sám je díky své fyzičce a psychickému odhodlání zbraní proti zločinu, nejlepším detektivem na světě, Temným rytířem Gothamu. Obětoval svůj život a velkou část svého bohatství, aby nikdo nemusel mít podobně smutný osud, jako on. Strávil dvanáct let nejrůznějším studiem, výcvikem a cestováním po světě. Učil se žít na ulici, zmizet pronásledovatelům v provozu a díky kouzelníku Zatharovi i dostat se z pout či zamčených míst. Věnoval se kriminologii, forenzním a počítačovým vědám, osvojil si všechny techniky boje, zvládl kontrolu mysli i těla prostřednictvím umění východních mistrů od Shihana Matsudy, vycvičil se v Lize asasínů u Ra’s al Ghula a zvládl mnoho dalšího.

batman

Je to chladný stratég, génius používající dokonalé dedukční schopnosti. V mnohém dosáhl maxima v mezích lidských možností. Byl připravený, věděl, ale že se musí stát víc než jen bojovníkem, že musí být pro město i jeho zločince symbolem. Když večer v otcově křesle přemýšlel, narazil do okna pracovny velký netopýr a spadl na otcovu bustu. To Bruceovi připomnělo strach z netopýrů, který jako dítě prožil při jedné něšťasné události. Proto prohlásil „Ano otče, stanu se Netopýrem“. Ten symbol měl od nynějška nahánět hrůzu všem kriminálníkům. V jeskyni pod sídlem jeho rodičů vytvořil Batcave, moderní základnu s Batcomputerem a úkryt odkud vyrážel v Batmobilu, Batplane nebo jiném pokročilém dopravním prostředku vstříc padouchům. V jeskyni lze také nalézt suvenýry, např. robotického Tyranosaura Rexe, obrovský čtvrťák, který býval před Kaneovými závody nebo žolíkovou kartu po Jokerovi.

Legendy o netopýrovi zasévaly bázeň u zločinců a dávali naději všem slušným obyvatelům jeho města. Vždy, když je ho potřeba, rozsvítí se na nebi symbol netopýra promítaný z Bat-signálu umístěného na střeše gothamského policejního oddělení. I když Batman nikdy nezabíjí (poprvé v historii komiksu) a nepoužívá střelné zbraně, dostává se do křížku se zákonem. Dnes má přítele v komisaři Jimu Gordonovi, kterému pomáhá očistit policejní sbor od korupce. Sympatie k Batmanovi ale rozhodně neplatí pro celé policejní oddělení, kterému Batman svým počínáním často vstupuje do vyšetřování nebo svými výsledky ukazuje na jejich neschopnost.

Jeho pravá identita, Bruce Wayne, je přes den zástěrkou pro volné aktivity Batmana. Bruce je na veřejnosti často lehkovážný, povrchní a rozhazovačný miliardář, který se obklopuje krásnými ženami. Díky večírkům a určitému zbohatlickému podivínství má alibi pro noční mýcení zločinu. Na druhou stranu mu jeho jmění umožňuje financovat dobročinné spolky, charitu a nebo umění. Bruce Wayne je oficiálním majitelem Wayne Enterprises, kde je zaměstnán vynálezce Lucius Fox. Díky jeho vysoce pokročilým technologiím má jeho Batmaní oblek hi-tech vybavení, kterým se vyrovná chybějícím superschopnostem. Vrhací Batarangy, vystřelovací hák, víceúčelový polovojenský opasek ukrývající mnohá překvapení v podobě kapslí, nástrojů a další výzbroje.

Batman se poprvé objevil v komiksu v roce 1939, přičemž tuto postavu vytvořil Bob Kane a Bill Finger a rozvíjelo později spousty dalších tvůrců (např. Frank Miller, Jeph Loeb, Grant Morrison, Scott Snyder, James Tynion a Tom King). Batman vychází pod americkým komiksovým vydavatelstvím DC Comics, Inc. a patří tak do stejného komiksového vesmíru, jako například Superman, Green Arrow, Wonder Woman a další, s nimiž tvoří Ligu spravedlnosti. U nás jeho komiksy vydává CREW a BB/art.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *