5 ikonických lokací v Gothamu

Určitě jste o nich slyšeli, těchto 5 nejprofláklejších a nejikoničtějších míst v Gothamu jsou prostě něco jako poznávací znamení Batmanských příběhů. A kdo nezná, snadno si doplní povinný přehled. Takže nejznámější místa v Gotham city:

1) Sídlo Waynových a Bat-cave

Pod panstvím Waynových se ukrývá komplex jeskyní přestavěných na supermoderní hi-tech úkryt Netopýra poháněný hdro-elektrickým generátorem a dokonce jaderným reaktorem. Bat-počítač má asi slušný odběr. Kde myslíte, že parkuje Batmobil a Batplane? Jasně, že tady. Ale víte o dalších trofejích? Obří T-Rex Animatronic je původně robot ze zábavního parku, ale když jeskyni napadli Pařáti, ukázal se jako slušná ochranka. Obří mince americké penny stávala před budovou Kaneových závodů a použil ji jako anténu Lucius Fox během Roku Nula. No a taky tady visí model obří karty jokera, kterou mu tam Klaun nechal, aby věděl, že zná umístění jeho tajné základny.

Jeskyně pod panstvím Waynových

2) Arkhamský ústav

Jste příliš nebezpeční pro běžnou léčbu, ale příliš šílení pro vězení? Pak je Arkhamský ústav pro vás to pravé umístění. Toto psychiatrické zařízení založil Amadeus Arkham už na počátku 20. století a prvním pacientem zde byl Martin „Mad Dog“ Hawkins, který právě doktoru Arkhamovi zabil ženu a dceru. I přes četná zabezpečení a ochranku se některým duševně nemocným zločincům podařilo několikrát utéct. Dům má mnoho oddělení, pokojů a chodeb, v nichž je snadné zabloudit, navíc byl nejednou přestavěn. Jednou ze zaměstnankyň byla i Dr. Harleen Quinzelová, později známá jako Harley Quinn nebo Dr. Hugo Strange, který ústav po nějakou dobu dokonce vedl. Arkham byl také několikrát zdemolován, např. když chtěl Bane osvobodit s pomocí výbušnin všechny pacienty.

Arkhamský ústav pro duševně choré

3) Policejní stanice Gotham City P.D.

Strážci pořádku v Gothamu byly často vykreslováni jako zkorumpovaná sebranka, která zločinu ve městě spíš pomáhá než mu brání. A to od nejvyšších míst, tj. komisaře Gilliana B. Loeba. Na druhou stranu zde najdeme řadu zásadových policistů, ať už jde o samotného komisaře Jima Gordona, Renee Montoyovou, Sáru Essenovou a další. No a pak asi nejběžnější šedá zóna, v níž se potácí většina detektivů a policistů, kteří se snaží prostě přežít. Jmenujme např. detektiva Harvey Bullocka. Z policejní stanice je nejčastějším místem setkání s Batmanem střecha. Zde je totiž umístěn Bat-signál, obří světlomet, který sem spolu s Gordonem umístil, kdyby bylo Batmana zapotřebí.

Gotham P.D.
Střecha G.C.P.D. s Bat-signálem

4) Věznice Black Gate

Obávaní mafiánští bossové, závažní zločinci, sérioví vrazi a jiní kriminálníci odpykávají svůj trest v nápravném zařízení Black Gate známém také jako Gothamská věznice. Umístění na samostatném ostrově v zálivu nedaleko města, zvýšená ostraha a tlusté zdi však několik notorických padouchů stejně neudrželo pod zámkem. Mezi takové patří např. Catwoman, protřelá zlodějka. Není divu, že je toto vězení častým místem problémů, ať už jde o pokusy o osvobození kumpánů nebo různá spiknutí (vzpomeňme na Kult kobry a nakažení při Noci nestvůr).

Vězení Black Gate

5) A.C.E. Chemical

Tato chemička v průmyslové zóně Gothamu se stala místem zrodu Batmanovy nemesis, šíleného klauna Jokera. Red Hoodův gang plánuje v den výročí úmrtí Waynových zamořit město radioaktivní směsí toxického koktejlu, kterou míchají v A.C.E. Chemicals, továrně patřící do Kaneových závodů. Zde se odehrálo dramatické střetnutí Batmana s Red Hoodem 1 na lávce a pád vůdce gangu do kádě s kyselinou, po níž mu zbělela kůže, zezelenaly vlasy a zakalil se rozum. Nakonec, je to i místo, kde pak Joker stvořil obdobným způsobem svou družku Harley Quinn. Ohledně toho, kdo Joker byl a jak přesně k pádu do zelené břečky došlo máme v komiksech hned několik verzí (viz komiksový book Kameňák a další příběhy), A.C.E. Chemicals jsou v nich však vždy oním osudným místem.

Chemička A.C.E.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *